Ekonomi

BIST 30 endeksi VİOP kontratı yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Ağustos ayı vadeli işlemleri için BIST 30 endeksine dayalı sözleşme, güne yüzde 0,2 artışla 7.549,25 puandan başladı.

Ağustos vadeli endeks sözleşmesi açılış seansında önceki normal seans kapanışına göre yüzde 0,2 artışla 7.549,25’ten işlem gördü.

Dün alım rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 2,9 üzerinde 7.536,00 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında yükselişini sürdürerek 7.549,25 puana ulaştı.

Küresel piyasalar dün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek seviyesine yükselterek sınırlı da olsa olumlu bir seyir izlerken, bugün gözler para politikasında. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ECB Lideri Christine. Lagarde’nin görüşmenin ardından söylediği sözler direktiflere çevrildi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre ECB’nin bugün politika faizini 25 baz puan artıracağı kesin görünüyor.

Fed’in karar metninde, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyonu yakalamayı hedeflediğinin altı çizilirken, federal fonlama oranının yüzde Bu hedefleri desteklemek için yüzde 5,25-5,50 aralığında.

Analistler, Powell’ın verilere bağlı kalma vurgusunun Fed’in bir sonraki hamlesi konusunda yatırımcıları kararsız bıraktığını söylerken, Powell’ın da artık ekonomide resesyon beklemediklerini belirttiğini hatırlattı.

Öte yandan, yurt içi gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından açıklanacak olan yılın 3. Enflasyon Raporu’na çevrilirken, analistler Erkan’ın sözlerinden gelecek mesajların oynaklığı artırabileceğini söyledi. iç pazarlarda.

Analistler bugün yurt içinde Para Politikası Kurulu toplantı özeti, yurt dışında ECB faiz kararı ve Lagarde’ın açıklamaları, ABD’de ikinci çeyrek büyümesi ve ikinci el konut satış bilgilerinin takip edileceğini belirtti. 7.700 seviyenin direnç pozisyonunda, 7.400 ve 7.300 puanın ise ana pozisyonda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu